Cena zateplení fasády

Naše společnost vyřizuje mnoho poptávek na cenu za m2. Občas se nám stává, že někteří zákazníci ani nechtějí komunikovat jakkoli a zajímá je čistě jen cena. Chápeme, že v dnešní době je obrovský tlak na ceny a náklady, ovšem je třeba si uvědomit dopady. Co bývá levné, obvykle nebývá dobré. O tom se můžete přesvědčit každý den například při koupi běžných potravin. A jistě to znáte. Berte to prosím v potaz při výběru dodavatele. Protože rekonstrukcí nemovitosti zvedáte nejen komfort, ale i cenu. Proto je třeba provádět veškeré fasádní systémy kvalitně a s nejlepšími možnými systémy.

Jeden takový dotaz z řady poptávek:

„Dobrý den, poptávám u Vás zateplení fasády domu. Předesílám, že zde nejde o krásu, ale o cenu. Co se týká materiálu: nejlevnější polystyren fasádní bílý 100mm,hmoždinky 180mm kovový hřebík (plast se už v této délce láme),perlinka nejlevnější, lišty rohové + zakládací, stěrkové lepidlo klidně levný obojetník, povrchová úprava točená stačí akrylát zrno do 1,5mm.V případě příznivé ceny by realizace byla ještě letos v zimě.“

Tohle je špatně. Ano můžete šetřit, ale musí to dávat smysl. Co můžete očekávat od nejlevnějšího materiálu? Nesystémové výstavby, která je namíchaná od různých výrobců? Proč?

Co vám udělá taková fasáda? Hmoždinky s kovovým trnem bez záslepek – asi nejsou ideální izolant. Nehledě na možnost protékání do fasády. Lepidlo obojetník? Jak dlouho bude držet? Polystyrén? Absolutně neadekvátní tloušťky. Nejlevnější akrylátová omítka? Může se stát, že už po 2 letech začne plesnivět. Nebo začne nějakým jiným způsobem pracovat.

A úplně nejhorší co je pokud si investor vybere firmu, která v rámci nesmyslného tlaku na cenu právě řekne, že vše bude v pořádku a ještě odvedou práce super levně.

Toto je každodenní realita a takovéto firmy berou práci a zakázky firmám kvalitním a zodpovědným. Investory, pak ubíjejí takovými nabídkami ty korektní nabídky a pozastavují se na tom, kolik nemá taková firma zisku atd… Vždyť on mi to udělá o 400Kč /m2 levněji. Setkávám se neuvěřitelným až nesmyslným tlakem na cenu materiálů a prací.

Dnes už vím, že kvalitní a funkční zateplení od zkušené firmy, která poskytuje garance, reference a záruku, se nemůže pohybovat pod 1000Kč/m2 s DPH. Tady je cena ještě vyšší.


Nepíšu zde o marži a zisku firem, ale o vstupních nákladech na kvalitní materiály a kvalitní odborné pracovníky, řádně postavené lešení a celkový dojem prací, výsledku a uklizené stavby po předání. Toto je obrázek jistoty a funkčnosti.
Níže jsem si dovolil pro laickou a odbornou veřejnost rozepsat ty opravdu reálné náklady na cenu zateplení fasády na 1m2 plochy. Jedná se o zateplovací systém z fasádního polystyrenu EPS70F tl.140mm s finální úpravou silikonová omítka.
Ceny jsou uvedeny s 15%DPH, které se vztahuje na realizace rodinných a bytových domů. Zde je započítána průměrná marže kvalitní a fungující firmy okolo 15-20%:

Takže ja by měla vypadat solidní nabídka na fasádu?

 • Fasádní polystyren EPS70F tl. 140mm     160Kč/m2
 •  Lepící a stěrková hmota (střední kvalita)     85Kč/m2
 •  Armovací tkanina Vertex R131     20Kč/m2
 •  Talířová hmoždinka plast. trn 10/210mm (6ks/m2)     35Kč/m2
 •  Polystyrenová zátka EPS70mm     15Kč/m2
 •  Penetrace pod omítku     20Kč/m2
 •  Silikonová omítka 1,5mm     130Kč/m2
 •  Systémové prvky+lišky (orientačně na m2 plochy)     60Kč/m2
 •  Montážní práce (lepení, stěrkování, omítka)     440Kč/m2 (150 + 150 + 140Kč/m2)
 •  Lešení (montáž, demont., pronájem, doprava)     145Kč/m2
 •  Úklid + odvoz suti + zalepení oken foliemi     30Kč/m2
 •  Celkový součet základních položek zateplení:     1140Kč/m2 s DPH 15%


Tato tabulka neobsahuje položku přípravy podkladu (jeli to nutné), neobsahuje klempířské práce, zateplení soklu a další práce nutné pro zhotovení kvalitní fasády jako osazení hromosvodu, osazení větracích mřížek, osazení nových dvířek a rámu na elektrickou skříň nebo plynovou skříň.
A kde je nejnižší cena 650-800Kč/m2 od nejlevnější firmy, která nabízí skladbu složenou z nesystémových materiálů a podivné stavební dělníky bez jakékoliv odbornosti a hlavně zodpovědnosti.
ANO toto je realita a víte, jak tyto firmy fungují? Vše je bez dokladu, bez kontroly, bez záruky a jistoty, že taková fasáda Vám uspoří v budoucnu peníze za topení a vy na ni nebudete muset 20let sáhnout.
 
Pokud chcete na zateplení fasády ušetřit, a to za každou cenu, a zateplovat jen proto, abyste měl zatepleno, tak prosím v takovém případě raději  nezateplujte. Přitáhnete si do života jenom zbytečné problémy a další náklady.
 
Pokud je pro Vás zateplení fasády investice do kvalitního a pohodlného bydlení a tato investice Vám má přinést úsporu nákladů na vytápění a do budoucna šetřit Vaše peníz, tak vám doporučuji sehnat odborníka, který Vám poradí s návrhem zateplení domu, výpočtem tepelných ztrát a zateplení svěřit odborné firmě, co zateplení kvalitně provede.
Pak jistě dostanete za své peníze kvalitu, jistotu, funkčnost, životnost a úspory na topení.
 Ptáte se za kolik fasádu?
Cena zateplené fasády? Cena za m2? Odhady ceny za m2 zateplené fasády? to jsou ty nejčastější dotazy.
Zkuste se zeptat opačně. Kolik mi zateplení fasády přinese peněz za úspory na topení? Kdy se mi fasáda vrátí? Jak se mi zkvalitní bydlení, když dům zateplím 14cm než 10cm izolantem?
 
 
Nejlevnější nemusí být pro Vás nejlepší.
Ještě bych rád zmínil na závěr tohoto článku v dnešní době stále častější realizaci fasády SVÉPOMOCÍ. Lidé si často nakoupí fasádní materiály, nechají si poradit a s kamarády nebo zednickým mistrem zateplení provedou. Osobně proti takovému postupu nic nemám, ale doporučuji si k takovému řešení zhotovení přivolat stavební dozor nebo si najmout partii dělníků, co se zateplováním fasád mají letité zkušenosti. Naše firma s takovými živnostníky dlouhodobě spolupracuje a dělají svému řemeslu dobré jméno. Buďte prosím u svépomocné realizace maximálně opatrní a obezřetní a přizvěte si na kontrolu a pomoc odborníka.
Neberte zateplování fasády stejně jako, když jedete autem pomalu a šetříte benzin. Protože levná fasáda obvykle bývá zhotovena pomalu, ale nevydrží moc dlouho. Šetřete, ale s rozumem.
A určitě vždy chtějte certifikáty!

TOPlist