Rekonstrukce bytu - případová studie

Tento byt je částí bytového domu v Hloubětínském sídlišti v ulici Zelenečská 330. Dům postaven v 60. letech 20. století v roce 2012 prošel rozsáhlou rekonstrukcí vnějšího pláště včetně zateplení. Byt se nachází v nejvyšším poschodí tohoto domu. Jedná se o byt v provedení 2+1(66m2) s umakartovým jádrem a lodžií. Po vstupu do bytu se nachází menší chodba, která vede do jednotlivých částí bytu. Vpravo od vstupu se nachází odděleně toaleta, koupelna, dveře do kuchyně a samotná kuchyň, která je umístěná za koupelnou. Z kuchyně je možno projít do ložnice a dalšími dveřmi do obývacího pokoje s lodžií a zpět projít do chodby. Byt je napojen na ústřední topení.

Stávající stav:

Na ploše chodby, koupelny a kuchyně je na podlaze položeno linoleum, ve zbývajících místnostech jsou nalepeny parkety. Výšky podlah jsou rozdílné v řádech několika centimetrů. Dveře v bytě jsou klasické, částečně prosklené s bakelitovými klikami osazené do kovových zárubní. V chodbě v levé části se nachází vestavná skříň a delší nika s věšákem na svršky. Zdi jsou částečně polepeny tapetami nebo natřeny bílou barvou. Samotné jádro je poměrně malé a je postaveno z umakartu. Dveře do jádra jsou průchodnosti 60cm. První dveře vedou na toaletu, kde je přístup ke stoupačkám, vodoměrům, plynoměru a v neposlední řadě uzávěru plynoměru. V koupelně je osazená malá plechová vana s umyvadlem, stěny jsou pokryté nalepeným linoleem. Vlevo za dveřmi se nachází topení. Stěna dělící chodbu a koupelnu je vyzděna. Značně křivě. Otvor do kuchyně o průchodnosti 90 a krátká chodbička vede do kuchyně. V kuchyni je stará kuchyňská linka pověšená na umakartové jádro. V pravo od okna je vyzděná spižírna s odvětráním. V ložnici a obývacím pokoji jsou také tapety a barevná výmalba. Stav parket v těchto místnostech ucházející. V bytě jsou osazena nová plastová okna. Elektroinstalace je vedená v hliníku a vodoinstalace a odpady jsou značně zastaralé.

Požadavky a představy investora:

  1. Zděné jádro
  2. Nové obklady a zařizovací předměty
  3. Nové omítky
  4. Nové podlahy + renovace stávajících parket
  5. Nová elektro a vodo instalace
  6. Obložkové zárubně
  7. Zazdění dveří kuchyň/ložnice
  8. Protažení chodby a vytvoření dělící příčky mezi OP a chodbou
  9. Vytvoření šatny/úložného prostoru v prostorách obývacího pokoje
  10. Nová kuchyň

Realizace rekonstrukce:

1.Demontážní a bourací práce: vybourání jádra a vybavení koupelny a wc, demontáž kuchyně, vyzděné spíže, demontáž vestavné skříně v chodbě, demontáž zárubní a likvidace starých dveří, odstranění stávající elektroinstalace, odstranění linolea, odstranění tapet a výmalby oškrábáním

2.Jádro: Samotné jádro je vyzděno z tvárnic zn. Ytong a lepeno polyuretanovou pěnou Soudal Saoudabond Easy. Z velké části je jádro vyzděno tvárnicí tloušťky 75mm. Pouze stěna, kde bude zavěšená kuchyňská linka je vyzděná tloušťkou 100mm. Rozměry jádra jsou přizpůsobeny požadavkům na vybavení koupelny (např. nutnost osazení 150cm vany) V původním plánu bylo zachovat zděnou dělící příčku mezi koupelnou a chodbou a napojit na ní vyzdívku, ale po změření, provážení vodováhou a konzultaci s investorem, byla příčka zbourána z důvodu velkých nerovností a její rovnání by bylo značně nákladné a výsledný efekt by nebyl ideální pro požadavky investora. V koupelně a wc je vytvořen sádrokartonový podhled snížen o 20 cm z důvodu následné instalace odvětrání a bodových světel. Před osazením vany a zahájením obkladačských prací je na stěny a podlahy nanesena vrstva hydroizolační stěrky. Vana podezděna z Ytongu tloušťky 50mm, vytvořeny díra pro revizní dvířka k odpadu. Na podezdívku nanesena hydroizolace. Po vyzrání zahájeny kladečské práce dle dodaných plánů. Na WC osazen závěsný systém podmítkového jádro modulu Alcaplast s rozpěrou. Revizní dvířka vytvořena z MDF desek bílé barvy.

3.Vytvoření drážek pro elektro a vodoinstalaci a následné roztažení vody a kabelů. Rozvod vody roztažen na základě 3D vizualizace z koupelnového a kuchyňského studia. Zároveň byla potřeba posunout výš vodoměry, aby byli přístupné. Umístění zásuvek a vypínačů rozvrženo dle přání zákazníka a zároveň dle platných předpisů a norem. Po tlakových zkouškách možno zaházení šliců po instalaci rozvodů a zapravení nerovností. Osazena nová rozvodnice včetně nových jističů a proudového chrániče.

4.Vytvoření šatny a zazdění otvorů: Prostor pro šatnu je postaven ze systému kovové konstrukce a SDK desek Knauf. Průchod do šatny vystavěn na rozměr dveří o průchodnosti 60cm. Zároveň vytvořena dělící příčka a otvor pro dveře (80cm) mezi chodbou a obývacím pokojem. Zazdění dveří 100mm Ytongem mezi ložnicí a kuchyní.

5.Sanace omítek: Na stěnách je nanesena ve 2-3 vrstvách penetrace. Na rozích jsou osazeny hliníkové podmítkové rohy a po stěnách a stropech nataženo lepidlo s perlinkou. Na dělící příčku ze sádrokartonu byla taktéž natažena perlinka s lepidlem z důvodu zachování stejného povrchu stěn a zabránění vytvoření prasklin ve spoji mezi stěnou a SDK. Na stropě v chodbě vytvořen SDK podhled a příprava pro osazení bodových světel. Povrch stěn po vyschnutí je natažen jemnou vápennou omítkou Hasit 160.

6.Podlahy: Po přesném proměření zjištěny velké rozdíly. Podlaha v koupelně se svažuje 4cm, na wc o 3cm. Podlaha v chodbičce do kuchyně o 1,5cm. Na základě těchto měření, po aplikaci penetračního nátěru a adhezního můstku, je podlaha vylita v několika vrstvách samonivelační stěrkou Den Braven Quartz. V předsíni, chodbě do kuchyně a kuchyni je položena dlažba. Parkety obroušeny rotační bruskou, zatmeleny spáry, znova přebroušeny, vyluxovány a následně nalakovány ve dvou vrstvách.

7.Výmalba: Investor požadoval výmalbu. Výmalba byla provedena po celém bytě v bílé barvě. V obývacím pokoji a ložnici je vymalováno do lososové barvy. V obývacím pokoji Na levé straně jsou osazena tři zrcadla 70x175 cm a na pravé stěně jsou dvě zrcadla 80x175cm.
Závěr z rekonstrukce
Celá rekonstrukce byla provedena v průběhu 5ti týdnů. Na celé dílo byla poskytnuta 36 měsíců záruka. Zákazník byl s celou rekonstrukcí velice spokojen a napsal toto stanovisko:
„Od počátku rekonstrukce jsem neměla úplně přesně vyřešené všechny detaily celé rekonstrukce bytu, ale postupně jsme spolu s p. Tesařem doladily vše k mé úplné spokojenosti. Doporučuji tedy tuto firmu pro provedení rekonstrukce“

TOPlist