Ukázková rekonstrukce bytu 2+1 v paneláku

Všechny panelové byty mají neustále ty samá bolestná místa, které je potřeba vyřešit. Hlavní problém obvykle bývá řešení dispozice bytu s ohledem na nosné stěny. Ideální je proto kupovat byty, které nemají nosné stěny a celou statiku vynáší obvodové zdivo. Předem si můžeme říci, že to je obvykle problém. Takových panelových domů moc není nebo nesplňuj požadavky na lokalitu a dostupnost ze strany budoucího majitele. Daleko častěji proto narazíme na byty, kde se nedá dispozice změnit zcela, ale je nutné při rekonstrukci respektovat, alespoň základní rozložení bytu.

Jak lze tedy řešit varianty bytu?

Nosný faktor pro celý návrh rekonstrukce je umístění bytového jádra. Od toho je nutné se odrazit při celkovém návrhu dispozice. Každý byt je samozřejmě trochu jiný, ale typově vycházejí ze stejného základu. Na příkladu níže si popíšeme řešení a kalkulaci na rekonstrukci bytu, jak s „nenosnými příčkami“, tak s nosnými příčkami. Za celou dobu našeho působení na trhu jsme se setkali se všemi variantami panelových bytů, a proto jsme schopni navrhnout správné řešení. Vždy je nutné zohlednit využití bytu a počet bydlících. Například rodina s dětmi si obvykle nemůže dovolit řešení typu „open space – otevřený prostor“, oproti tomu mladý pár nebo člověk žijící sám může daleko více experimentovat s dispozicí bytu v rámci toho, co nám byt dovolí.

Rozhodující faktory pro rekonstrukci:

1.    Umístění bytového jádra – přívody vody, plynu, odpadů
2.    Zda jsou příčky nosné či nenosné (možnost měnit dispozici)
3.    Užití bytové jednotky z hlediska počtu osob obývající byt
4.    Finanční možnosti investora
5.    Technologické možnosti stavebních prvků

Rekonstrukce bytu 2+1 (nenosná konstrukce příček)

U tohoto typu bytu jsme měli velmi mnoho možností, jak celou rekonstrukci provést. Dle původního plánu bytu je vidět, že jsme měli poměrně širokou škálu možností, jak celou rekonstrukci bytové jednotky vyřešit. Hlavním a klíčovým faktorem byla vysoká variabilita bytového jádra, kdy veškeré přívody a odpady jsou skoro ve středu bytové jednotky. Tím jsme měli tedy volné ruce v možnostech návrhu.
Návrhy řešení rekonstrukce

Připravily jsme ve spolupráci s architektem tedy 4 varianty řešení nového bytu.

1.    Varianta 1 – „open space“
2.    Varianta 2 – „ velká koupelna“
3.    Varianta 3 – „koupelna se sprchovým koutem“

TOPlist