Výstavba půdních bytů

Půdní vestavby realizujeme výhradně vlastní stavební firmou, která patří do skupiny společností Půdy. Vlastní stavbu provádí pracovníci s dlouholetými zkušenostmi v tomto oboru a pod odborným vedením.
První byty v opravených domech jsme předali klientům již před několika lety a od té doby jsme realizovali celou řadu projektů.
Klienti si oblíbili možnost ovlivnit vnitřní dispozice a konečné provedení bytů, proto do projektu vstupují ve většině případů ještě před zahájením vlastní výstavby.
Základní činností naší stavební společnosti je výstavba půdních bytů, rekonstrukce domů, a to jak rodinných, tak bytových. V oblasti výstavby půdních bytových nástaveb a vestaveb má společnost již velké zkušenosti. Tato dlouholetá zkušenost s bytovou výstavbou, a to jak výše uvedenou, tak i v oblasti rekonstrukce bytů, zajišťuje vysokou kvalitu prováděných prací i používaných materiálů a moderních technologií
Našim hlavním cílem je poskytovat komplexní a vysoce profesionální servis pro všechny, kteří mají zájem o koupi, nebo prodej specifických nemovitostí, jako jsou podkrovní byty, mezonety, lofty, penthousy, různé atypické stavby, ale také půdní prostory pro budoucí stavbu bytových jednotek.

Za nejvhodnější pro půdní vestavbu se považují střechy se sklonem od 35 do 55 stupňů. Platí, že čím je sklon vyšší, tím lépe. V takovém podkroví můžete vytvořit dokonce i dvoupodlažní byt.
Z typů střech nejvíce stavbě podkroví vyhovuje sedlová a mansardová. Obě poskytují dostatek místa s pochozí výškou a dvě rovné štítové zdi, které jsou důležité pro dobrý pocit bydlících. Vestavbu lze provést i do střechy valbové. V tom případě ale počítejte s tím, že všechny čtyři stěny jsou šikmé, což zmenšuje celkovou velikost využitelné plochy.

Stavba půdního bytu musí vždy začínat důkladným prověřením, zda je celý prostor pro bydlení vhodný a v jakém stavu je krov. Ze tří typů krovů – plné, prázdné a hambálkové soustavy – je nejvhodnější ten prostřední. Projektantovi zde nepřekáží žádné svislé sloupky jako u plného a může dokonale využít otevřený prostor pod střechou. Ale ani plnou vazbu nemusíte zatracovat. Svislým trámům se většinou lze v návrhu vyhnout, někdy ovšem na úkor vysněných dispozic. V horším případě lze sloupek odstranit a váhu, kterou nese, přenést na jiné části krovu. Rekonstrukci půdy to však prodraží. U hambálkové soustavy – ovšem pouze pokud je dostatečně vysoká – lze hambálek použít jako základ dalšího podlaží nebo vestavěného patra. Hambálkem se nazývá vodorovný trám spojující krokve kousek pod hřebenem.

  • Půdní prostor nechte nejprve prohlédnout statikem, zda nový byt „unese“.
  • Půdní vestavbou se uzavřou krov a dřevěná konstrukce střechy. Proto je nechte zkontrolovat, zda nejsou napadeny plísní nebo dřevokaznými houbami.
  • Dbejte na důkladné osvětlení interiéru – velikost oken by měla odpovídat zhruba 10 až 15 % podlahové plochy místnosti.
  • Zvolte k oknům vhodné zastínění – rolety, žaluzie či předokenní žaluzie v létě zabrání slunci, aby prostor přehřívalo.
  • Nezapomínejte, že podkroví potřebujete vytápět – ideální je situace, kdy se můžete napojit na stávající systém v domě. Pokud to nejde, musíte si nechat vypracovat projekt, ve kterém odborník doporučí výkonnost kotle, zdroj tepla a podobně.
  • V podkroví potřebujete teplou vodu – ideální je situace, když si ji ohříváte sami.
  • Při rekonstrukci podkroví maximálně využívejte lehké materiály a systémy takzvaného suchého zdění.
  • Základem pohodového bydlení je dobře zvolená a důkladně provedená tepelná izolace.
  • U vyšších střech si můžete dopřát dvoupatrové bydlení.
  • Při zařizování otevřeného půdního prostoru platí ověřené – méně znamená více.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ izolace a způsob jejího kladení, vždy je nutné materiál chránit před vodou. Nebezpečí ovšem nehrozí pouze od protékající střechy. To znamená, že je nutné chránit krov včetně izolace nejen před dešťovou vodou, ale také proti vodě přicházející z interiéru, a to většinou ve formě kondenzující vlhkosti ze vzduchu. Zevnitř se chrání izolace parozábranou. Zvenku slouží ke stejnému účelu hydroizolační fólie. Většinou jde o difuzní fólii, která odvádí kondenzační vlhkost ze střešní konstrukce ven, ale nepouští dovnitř zatékající vodu. Aby mohla vlhkost z podkroví ven, je nutné zachovat mezi tepelnou izolací a krytinou odvětrávanou vzduchovou mezeru. Pro její vytvoření existují přísná pravidla, například že vede od okapu směrem k hřebeni střechy.
Položením parozábrany a hydroizolační fólie ještě izolaci před vlhkem neochráníte. Je důležité utěsnit také všechny vzduchové štěrbiny. Vlhkost do konstrukce pronikne i nepatrnou spárou.
K nejpoužívanějším tepleněizolačním materiálům patří minerální vlna, obsahující kamennou vlnu v podobě chumáčů. Konečný uživatel ji kupuje buď v rolích, nebo jako desky. Minerální vlna kromě výborné teplené izolace také tlumí hluk. Jde o prakticky nehořlavý materiál. V oblíbenosti ji následuje extrudovaný polystyren. Dobře však izolují také přírodní materiály, jako jsou například piliny, hobliny či třísky. Použít lze i slámu, korek, kokosové vlákno, koudel lnu či bavlny a podobně.
Ať už si vybíráte zateplovací materiál či sádrokartonové příčky, vždy volte všechny součásti systému od jednoho výrobce. Jen tak máte zaručeno, že budou vzájemně kompatibilní a jejich vlastnosti budou odpovídat těm deklarovaným. Výrobce totiž své produkty nechává schvalovat a testovat jako systém. Pokud byste od každé firmy „posbírali“ jen ty nejlevnější části, nemusely by vzájemně fungovat.
Betonové mazaniny potřebné třeba k vystěrkování podlahy je dobré v podkroví nahradit například takzvanými suchými podlahami. Práce s tímto materiálem je rychlejší, neboť pracujete bez technologické pauzy. Krytinu můžete klást prakticky okamžitě. Suché podlahy jsou lehčí než klasické položené mokrou cestou a výborně tlumí nepříjemný kročejový hluk. Snadno tak vytvoříte rovný základ, na který bez dalšího stěrkování pokládáte, případně lepíte dlažbu, parkety, plovoucí podlahy, korek, PVC, koberce a další krytiny.

Rekonstrukce podkrovního bytu

Rekonstrukce podkrovního bytu se od oprav „obyčejných“ domů v mnohém liší. Například tím, že u půdy nemáte zahradu ani dvůr, kde byste mohli skladovat cihly, písek a cement. Materiál musíte dopravit – pokud chybí výtah tak vynosit – až pod střechu. Kromě toho je nutné brát ohled na jeho váhu – nejen kvůli vynášení, ale hlavně proto, abyste příliš nezatěžovali konstrukci domu. Z těchto důvodů patří k nejpoužívanějším materiálům na rekonstrukci půdy dřevo a montážní desky na bázi dřeva, pórobeton a hlavně sádrokarton. Ze sádrokartonových systémů postavíte prakticky celé podkroví – od suchých podlah přes příčky, podhledy až po obložení šikmých stěn. Desky si uchovávají svůj tvar a rozměr, působí jako izolant a chrání byt před přehříváním i proti zbytečným únikům tepla. Příznivě působí na klima v místnosti a regulují vlhkost vzduchu. Sádrokarton lze snadno a s velkou přesností opracovávat, a to včetně atypických tvarů. Základem systému je sádrokartonová deska, která se montuje na konstrukci ze speciálních ocelových profilů. Při stavbě příček dáváte proti sobě dvě desky a do dutého prostoru mezi nimi uložíte elektrické i sanitární rozvody. Po vyplnění spár speciálními tmely na bázi sádry, která velice rychle tuhne, vznikne naprosto rovná plocha. Sádrokarton můžete jako klasickou zeď malovat, tapetovat, nanášet na něj tenkovrstvé omítky i obkládat keramickými dlaždičkami. Práce se sádrokartonovými systémy je jednoduchá, proto ji zvládnou i zruční domácí kutilové.

TOPlist